A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
2010-es salakmotor-világbajnokság
Előző: 2009
Következő: 2011
Érmesek
Tomasz Gollob
Jarosław Hampel
Jason Crump
A 2010-es salakmotor-világbajnokság a Speedway Grand Prix éra 16., összességében pedig a széria 65. szezonja volt. Az idény április 24-én kezdődött Lengyelországban a Alfred Smoczyk Stadionban és ugyan ebben az országban végződött a Polonia Stadionban október 9-én.[1]
Tomasz Gollob szerezte meg a bajnoki címet, Jarosław Hampellel és a címvédő Jason Crumpal szemben.[2] [3]
A szezon során összesen 15 állandó versenyző vett részt a versenyeken. A résztvevők a következőképpen tevődtek össze:
A 2009-es szezon első nyolc helyezettje automatikusan helyet kapott a mezőnyben.[4]
Az idény előtt megrendezett Grand Prix Challenge három leggyorsabb versenyzője kvalifikálhatott a mezőnybe.[5]
Az utolsó négy hely sorsáról a bajnokság promótere döntött, amely a tavalyi szezon eredménye alapján választott.[6]
A mezőnyt továbbá szabadkártyás és helyettesítő résztvevők egészítették ki.
#
Motorversenyző
Továbbjutás
Fordulók
Állandó résztvevők
1
Jason Crump
automatikus
összes
2
Tomasz Gollob
automatikus
összes
3
Emil Szajfutgyinov
automatikus
1–3, 7
4
Greg Hancock
automatikus
összes
5
Andreas Jonsson
automatikus
összes
6
Nicki Pedersen
automatikus
összes
7
Rune Holta
automatikus
összes
8
Kenneth Bjerre
automatikus
összes
9
Fredrik Lindgren
kiválasztás
összes
10
Hans Andersen
kiválasztás
összes
11
Magnus Zetterström
kvalifikáció
összes
12
Chris Holder
kvalifikáció
összes
13
Jarosław Hampel
kvalifikáció
összes
14
Chris Harris
kiválasztás
összes
15
Tai Woffinden
kiválasztás
összes
Szabadkártyás résztvevők
16
Janusz Kołodziej
1, 11
Antonio Lindbäck
2
Matěj Kůs
3
Leon Madsen
4
Adrian Miedziński
5
Scott Nicholls
6
Thomas H. Jonasson
7
Jurica Pavlic
8
Niels Kristian Iversen
9
Mattia Carpanese
10
Pályatartalékok
17
Luboš Tomíček, Jr.
3
Nicolai Klindt
4
Artur Mroczka
5
Linus Sundström
7
Matija Duh
8
Przemysław Pawlicki
11
18
Zdeněk Simota
3
Ludvig Lindgren
7
Artur Mroczka
11
Helyettesítő résztvevők
19
Piotr Protasiewicz
4–5, 11
20
Davey Watt
6, 8–10
Megjegyzés:
Csak azok a helyettesítők és pályatartalékok szerepelnek a listán, akik legalább egy versenyen részt vettek a szezon során.
Versenynaptár és eredmények [ szerkesztés ]
Forduló
Dátum
Helyszín
Győztes
Második
Harmadik
Negyedik
Listavezető
Előny
1
április 24.
Alfred Smoczyk Stadion
Jason Crump
Jarosław Hampel
Emil Szajfutgyinov
Janusz Kołodziej
Jason Crump
1
2
május 8.
Ullevi
Kenneth Bjerre
Tomasz Gollob
Andreas Jonsson
Greg Hancock
Kenneth Bjerre
4
3
május 22.
Markéta Stadion
Tomasz Gollob
Nicki Pedersen
Jarosław Hampel
Magnus Zetterström
2
4
június 5.
Parken Stadion
Jarosław Hampel
Tomasz Gollob
Chris Harris
Hans Andersen
Jarosław Hampel
5
5
június 19.
Rose Motoarena
Tomasz Gollob
Rune Holta
Jarosław Hampel
Jason Crump
Tomasz Gollob
3
6
július 10.
Millennium Stadion
Chris Holder
Jason Crump
Jarosław Hampel
Hans Andersen
Jarosław Hampel
2
7
augusztus 14.
G&B Stadion
Rune Holta
Jason Crump
Tomasz Gollob
Fredrik Lindgren
Tomasz Gollob
5
8
augusztus 29.
Stadion Milenium
Greg Hancock
Chris Harris
Jason Crump
Fredrik Lindgren
7
9
szeptember 11.
Speedway Center
Tomasz Gollob
Kenneth Bjerre
Jason Crump
Nicki Pedersen
19
10
szeptember 25.
Pista Olimpia
Tomasz Gollob
Chris Harris
Greg Hancock
Nicki Pedersen
32
11
október 9.
Polonia Stadion
Andreas Jonsson
Kenneth Bjerre
Janusz Kołodziej
Rune Holta
29
Pontrendszer
A résztvevők a teljes forduló során szerezhetnek pontokat, így lehetséges, hogy nem az első helyezett szerzi a legtöbb pontot. A versenyzők a következőképpen szerezhetnek pontokat:
Pozíció
1.
2.
3.
4.
Pont
3
2
1
0
Pozíció
Versenyző
EUR
SWE
CZE
DEN
POL
GBR
SCA
CRO
NOR
ITA
PL2
Pont
Tomasz Gollob
6
16
17
15
24
12
17
10
24
22
3
166
Jarosław Hampel
18
6
16
20
15
17
10
8
11
10
6
137
Jason Crump
19
7
7
10
15
17
15
17
15
7
6
135
4.
Rune Holta
10
6
7
6
19
8
20
6
6
9
12
109
5.
Greg Hancock
4
14
7
3
6
7
12
22
6
14
12
107
6.
Chris Harris
8
6
4
13
5
6
9
21
4
18
13
107
7.
Kenneth Bjerre
10
20
12
13
4
7
9
6
17
4
4
106
8.
Chris Holder
8
11
7
9
6
19
6
7
10
7
6
96
9.
Andreas Jonsson
5
12
13
13
3
2
7
6
9
8
17
95
10.
Nicki Pedersen
9
8
14
5
8
7
0
4
12
11
13
91
11.
Fredrik Lindgren
8
4
7
8
6
10
11
11
5
6
11
87
12.
Hans Andersen
8
7
9
13
9
10
5
3
7
8
7
86
13.
Magnus Zetterström
4
9
11
7
6
6
3
6
8
7
7
74
14.
Tai Woffinden
1
4
5
5
7
6
3
6
2
6
4
49
15.
Emil Szajfutgyinov
14
8
5
–
–
–
6
–
–
–
–
33
16.
Janusz Kołodziej
12
–
–
–
–
–
–
–
–
–
14
26
17.
Davey Watt
–
–
–
–
–
6
–
6
1
6
–
19
18.
Piotr Protasiewicz
–
–
–
0
5
–
–
–
–
–
8
13
19.
Thomas H. Jonasson
–
–
–
–
–
–
8
–
–
–
–
8
20.
Antonio Lindbäck
–
6
–
–
–
–
–
–
–
–
–
6
21.
Adrian Miedziński
–
–
–
–
6
–
–
–
–
–
–
6
22.
Niels Kristian Iversen
–
–
–
–
–
–
–
–
6
–
–
6
23.
Jurica Pavlic
–
–
–
–
–
–
–
5
–
–
–
5
24.
Scott Nicholls
–
–
–
–
–
4
–
–
–
–
–
4
25.
Matěj Kůs
–
–
3
–
–
–
–
–
–
–
–
3
26.
Leon Madsen
–
–
–
3
–
–
–
–
–
–
–
3
27.
Ludvig Lindgren
–
–
–
–
–
–
2
–
–
–
–
2
28.
Mattia Carpanese
–
–
–
–
–
–
–
–
–
1
–
1
29.
Nicolai Klindt
–
–
–
1
–
–
–
–
–
–
–
1
30.
Artur Mroczka
–
–
–
–
0
–
–
–
–
–
1
1
31.
Linus Sundström
–
–
–
–
–
–
1
–
–
–
–
1
32.
Luboš Tomíček, Jr.
–
–
0
–
–
–
–
–
–
–
–
0
33.
Matija Duh
–
–
–
–
–
–
–
0
–
–
–
0
34.
Przemysław Pawlicki
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
0
0
35.
Zdeněk Simota
–
–
0
–
–
–
–
–
–
–
–
0
Pozíció
Versenyző
EUR
SWE
CZE
DEN
POL
GBR
SCA
CRO
NOR
ITA
PL2
Pont
Szín
Eredmény
Arany
Győztes
Ezüst
2. helyezett
Bronz
3. helyezett
Sötétzöld
4. helyezett
Zöld
A középdöntőben kiesett
Fehér
A selejtezőben kiesett
Piros
Nem vett részt a futamon
A bajnokság hivatalos weboldala
Salakmotor-világbajnokság
világbajnoki éra (1936-1994) Speedway Grand Prix éra (1995- ) Kapcsolódó tartalom